Click Here
Your Bridge to Someplace Special is Washington County, PA


Medal Bout Results
WPIAL Sections AA -- AAA
WPIAL Championships AA -- AAA
PIAA Southwest AA Regional
PIAA Championships AA -- AAA

WJPA Wrestling--OnAir/OnLine
Since 1950, WJPA Radio has provided live coverage of the PIAA Wrestling Individual Championship Series. For the past 20 years, all of our broadcasts have also been available on-line via our partnership with MSASports.net. Links for all of our tournament series broadcasts will be listed here through the PIAA AA & AAA Finals, Saturday, March 11. For the 68th consecutive year, we hope you enjoyed the action!


Double-A Listen/Update Links
PIAA AA Championships, Hershey

PIAA AA Final Brackets -- FloWrestling Update -- Results

2017 AA Individual Tournaments
WPIAL AA Section Tournaments
Preliminaries-Semifinals -- Listen Here!
Consolation & Championship Finals -- Listen Here!
FloWrestling Update - Results
Section 1-AA -- Final Brackets
Section 2-AA -- Final Brackets
Section 3-AA -- Final Brackets

WPIAL AA Championships
Preliminaries-Semifinals-1st/2nd Consolations -- Listen Here!
Championship & Consolation Finals -- Listen Here!
WPIAL AA Final Brackets -- FloWrestling Update -- Results

PIAA SW AA Regional at IUP
Prelims, Quarterfinals, 1st Consolations -- Listen Here!
Semis, 2nd-3rd-4th-Round Consolations -- Listen Here!
Championship & Consolation Finals
-- Listen Here!
PIAA SW AA Final Brackets - FloWrestling Update
-- Results

PIAA AA Individual Championships
AA Preliminaries, 1st-Round Consolations -- Listen Here!
AA Quarterfinals, 2nd-Round Consolations -- Listen Here!
AA Semifinals, 3rd/4th-Round Consolations -- Listen Here!

AA Finals (1st, 3rd, 5th, 7th) -- Listen Here!
PIAA AA Final Brackets -- FloWrestling Update
-- Results


2017 AA Team Tournament Results
WPIAL AA Team Section Championships
Section 1 - Bracket
Finals: Freedom 45, Burgettstown 27
3rd-place: Chartiers-Houston 51, Ellwood City 30
5th-place: Laurel 37, Ft. Cherry 36
Semifinals: Burgettstown 42, Ellwood City 22
Freedom 58, Chartiers-Houston 12
Section 2 - Bracket
- Listen Here!
Finals: McGuffey 35, Derry Area 33
3rd-place: Beth-Center 63, Elizabeth-Forward 8
5th-place: Bentworth 39, Mt. Pleasant 33
Semifinals: McGuffey 54, Elizabeth-Forward 18
Derry Area 42, Beth-Center 16
Section 3 - Bracket
Finals: Burrell 41, South Fayette 25
3rd-place: Valley 60, Keystone Oaks 24
5th-place: Summit Academy 33, South Allegheny 31
Semifinals: South Fayette 37, Valley 31
Burrell 70, Keystone Oaks 12

WPIAL AA Team Tournament - AA Final Bracket
First Round
Burrell 69, Ft. Cherry 6
Burgettstown 54, Keystone Oaks 24
Derry Area 63, Ellwood City 14
McGuffey 57, Laurel 24
Freedom 57, Elizabeth-Forward 21
Valley 52, Bentworth 30
Beth-Center 39, Chartiers-Houston 30
- Listen Here!
South Fayette 75, Summit Academy 6
- Listen Here!
Quarterfinals

Burrell 66, Burgettstown 6
Derry Area 42, McGuffey 18
Freedom 44, Valley 30
South Fayette 52, Beth-Center 22
- Listen Here!
Semifinals
Burrell 44, Derry Area 18
Freedom 38, South Fayette 30
PIAA Qualifier (3rd-place)
Derry Area 49, South Fayette 21
WPIAL AA Championship
Burrell 44,
Freedom 27

PIAA AA Team Tournament -- AA Final Bracket
AA Preliminary Round
4-2 Line Mountain 41, 9-2 Coudersport 21
4-3 Wyalusing Valley 34, 3-2 Bermudian Springs 31
10-3 Saegertown 37, 6-2 Moshannon Valley 21
3-3 Northern Lebanon 48, 11-2 Wilson Area 24
10-2 Harbor Creek 47, 7-3 Derry Area 14
AA First Round
4-2 Line Mountain 31, 7-1 Burrell 29
11-1 Saucon Valley 71, 12-1 Bishop McDevitt 9
6-1 Hungtingdon 44, 4-3 Wyalusing Valley 24
10-1 Reynolds 65, 2-1 Honesdale 6
3-1 Bishop McDevitt 36, 10-3 Seagertown 29
5-1 Chestnut Ridge 33, 7-2 Freedom 28
3-3 Northern Lebanon 29, 9-1 Brookville 27
4-1 Southern Columbia 41, 10-2 Harbor Creek 21
AA Round I Consolations
Burrell 58, Bishop McDevitt (D12) 11
Wyalusing Valley 53, Honesdale 12
Saegertown 36, Freedom 33
Brookville 39, Harbor Creek 17
AA Quarterfinals
Line Mountain 33, Saucon Valley 26
Reynolds 47, Huntingdon 15
Bishop McDevitt (D3) 39, Chestnut Ridge 30
Northern Lebanon 36, Southern Columbia 31
AA Round II Consolations
Southern Columbia 34, Burrell 21
Chestnut Ridge 32, Wyalusing Valley 30
Saegertown 30, Huntingdon 29
Brookville 31, Saucon Valley 30
AA Semifinals
Reynolds 49, Line Mountain 12
Northern Lebanon 31, Bishop McDevitt (D3) 30
AA Round III Consolations
Southern Columbia 35, Chestnut Ridge 24
Brookville 37, Saegertown 31
AA Round IV Consolations
Southern Columbia 37, Line Mountain 25
Brookville 37, Bishop McDevitt (D3) 33
AA Consolation Finals
Southern Columbia 33, Brookville 29
AA Championship Finals
Reynolds 54, Northern Lebanon 18

 

WJPA Wrestling Page Archives
(some links within pages may no longer be active)
2015-2016 --- 2014-2015
2013-2014 --- 2012-2013 --- 2011-2012 --- 2010-2011
2009-2010 --- 2008-2009 ---
2007-2008 --- 2006-2007
2005-2006 --- 2004-2005 --- 2003-2004 --- 2002-2003


Triple-A Listen/Update Links
PIAA AAA Championships, Hershey

PIAA AAA Final Brackets -- FloWrestling Update -- Results

2017 AAA Individual Tournaments
WPIAL AAA Section Individual Tournaments
Section 4-AAA Preliminaries-Semifinals -- Listen Here!
Section 4-AAA Consolation & Championship Finals -- Listen Here!

Section 1-AAA -- Final Brackets
 --  FloWrestling Update -- Results
Section 2-AAA -- Final Brackets
 --  FloWrestling Update -- Results
Section 3-AAA -- Final Brackets
 --  FloWrestling Update -- Results
Section 4-AAA -- Final Brackets
 --  FloWrestling Update
-- Results

WPIAL AAA Individual Championships
Preliminary Round -- Listen Here!
Quarterfinals, 1st-Round Consolations -- Listen Here!

Semifinals, 2nd/3rd/4th-Round Consolations -- Listen Here!
Consolation Finals -- Listen Here!
Championship Finals -- Listen Here!

WPIAL Final AAA Brackets -- FloWrestling Update -- Results

PIAA AAA Individual Championships
AAA Preliminaries, 1st-Round Consolations -- Listen Here!
AAA Quarterfinals, 2nd-Round Consolations -- Listen Here!
AAA Semifinals, 3rd/4th-Round Consolations --
Listen Here!
AAA Finals (1st, 3rd, 5th, 7th) -- Listen Here!
PIAA AAA Final Brackets -- FloWrestling Update
-- Results
WPIAL Four-Time Champion Spencer Lee
Franklin Regional senior Spencer Lee pinned Noah Levett, Kiski Area, in just just over a minute Saturday night, winning his fourth WPIAL individual wrestling championship. He becomes the 27th member of the Four-Time Champions Club. Lee joins fellow Panther four-timer Nico Megaludis.

After just five wrestlers won four straight WPIAL individual titles from 1936-1988, at least one new members was added to the club each year from 2007-2012. Lee's win marks the fourth straight year that at least one new member has joined one of the most exclusive fraternities in sports.

WPIAL Wrestling Four-Time Champions
1. Andy Puchany, Canonsburg (1936-1939)
2. James Conklin, Waynesburg (1940-1943)
3. Donald Haney, Canonsburg (1947-1950)
4. Manuel Pihakis, Canonsburg (1949-1952)
5. John Dasta, Penn Hills (1985-1988)
6. John Richey, Connellsville (1988-1991)
7. Cary Kolat, Jefferson-Morgan (1989-1992)
8. Mark Angle, Canon-McMillan (1992-1995)
9. Justin Tracanna, Jefferson-Morgan (1993-1996)
10. Shawn Whyte, West Greene (1995-1998)
11. Troy Letters, Shaler (1998-2001)
12. Joe Makara, Burrell (2000-2003)
13. Larry Hall, Jeannette (2001-2004)
14. Coleman Scott, Waynesburg (2001-2004)
15. Troy Dolan, Derry (2004-2007)
16. Colin Johnston, Canon-McMillan (2005-2008)
17. Jordan Shields, Burrell (2005-2008)
18. Dane Johnson, Shady Side Academy (2006-2009)
19. Matthew Cunningham, Shady Side Academy (2007-2010)
20. Geoffrey Alexander, Shady Side Academy (2008-2011)
21. Nico Megaludis, Franklin Regional (2008-2011)
22. Jimmy Gulibon, Derry (2009-2012)
23. Jason Nolf, Kittanning (2011-2014)
24. Solomon Chishko, Canon-McMillan (2011-2014)
25. Jared Walker, South Fayette (2012-2015)
26. George Phillippi, Derry (2013-2016)
27. Spencer Lee, Franklin Regional (2014-2017)


2017 AAA Team Tournament Results
WPIAL AAA Team Section Championships
Section 1 - Bracket
Finals: Kiski Area 55, Franklin Regional 12
3rd-place: Greensburg Salem 69, Armstrong 9
5th-place: Penn-Trafford 64, Plum 12
Semifinals:
Kiski Area 61, Greensburg Salem 12
Franklin Regional 65, Armstrong 15
Section 2 - Bracket
Finals: Connellsville 39, Belle Vernon 34
3rd-place: Upper St. Clair 45, Peters Township 24
5th-place: Albert Gallatin 48, Ringgold 28
Semifinals: Belle Vernon 39, Upper St. Clair 28
Connellsville 38, Peters Township 28
Section 3 - Bracket
Finals: North Allegheny 45, Shaler 27
3rd-place: Seneca Valley 37, Butler 31
5th-place: North Hills 48, Pine-Richland 32
Semifinals: Shaler 42, Butler 36
North Allegheny 51, Seneca Valley 13
Section 4 - Bracket
- Listen Here!
Finals: Canon-McMillan 46, Waynesburg 24
3rd-place: West Allegheny 59, Moon Area 18
5th-place: Trinity 49, Montour 30
Semifinals: Canon-McMillan 62, Moon Area 6
Waynesburg 41, West Allegheny 33

WPIAL AAA Team Tournament - AAA Final Bracket
Preliminary Round
Trinity 38, Albert Gallatin 30
Butler 55, Moon Area 18
Peters Township 57, Armstrong 17
North Hills 45, Upper St. Clair 24
First Round
Kiski Area 69, Trinity 6
Greensburg Salem 40, Shaler 33
Franklin Rgional 40, Waynesburg 27
North Allgheny 64, Peters Township 6
Penn-Trafford 39, Connellsville 30
Belle Vernon 43, West Allegheny 30
Canon-McMillan 55, North Hills 13
- Listen Here!
Quarterfinals
Kiski Area 51, Greensburg Salem 15
Franklin Regional 38, Waynesburg 20
North Allegheny 42, Penn-Trafford 28
Canon-McMillan 43, Belle Vernon 23
- Listen Here!
Semifinals
Kiski Area 51, Franklin Regional 16
Canon-McMillan 34, North Allegheny 28
- Listen Here!
PIAA Qualifier (3rd-place)
North Allegheny 32, Franklin Regional 25

Championship
Kiski Area 41, Canon-McMillan 21
- Listen Here!

PIAA AAA Team Tournament -- AAA Final Bracket
AAA Preliminary Round

1-3 Owen J. Roberts 46, 12-2 Archbishop Wood 21
3-3 Central Dauphin 40, 1-4 Downingtown West 21
11-2 Bethlehem Catholic 54, 3-4 Cumberland Valley 12
7-3 North Allegheny 73, 8-1 Carrick 6
AAA First Round
1-1 Council Rock South 30, 7-2 Canon-McMillan 29
-- Listen Here!
10-1 Cathedral Prep 42, 9-1 DuBois 22
11-1 Nazareth 53, 1-3 Owen J. Roberts 13
3-2 Cedar Cliff 43, 2-1 Hazleton 16
7-1 Kiski Area 52, 3-3 Central Dauphin 11
11-2 Bethlehem Catholic 49, 6-1 Central Mountain 6
7-3 North Allegheny 45, 12-1 Father Judge 12
3-1 Exeter Township 36, 1-2 Boyertown 26
AAA Round I Consolations
Canon-McMillan 46, DuBois 14
-- Listen Here!
Owen J. Roberts 45, Hazleton 27
Central Mountain 33, Central Dauphin 26
Boyertown 42, Father Judge 22
AAA Quarterfinals
Council Rock South 31, Cathedral Prep 25
Nazareth 46, Cedar Cliff 18
Bethlehem Catholic 38, Kiski Area 18
North Allegheny 36, Exeter Township 26
AAA Round II Consolations
Canon-McMillan 42, Exeter Township 21
-- Listen Here!
Kiski Area 56, Owen J. Roberts 13
Central Mountain 34, Cedar Cliff 21
Cathedral Prep 42, Boyertown 22
AAA Semifinals
Nazareth 45, Council Rock South 19
Bethlehem Catholic 50, North Allegheny 23
AAA Round III Consolations
Kiski Area 29, Canon-McMillan 24
-- Listen Here!
Cathedral Prep 40, Central Mountain 15
AAA Round IV Consolations
Kiski Area 42, Council Rock South 14
Cathedral Prep 27, North Allegheny 26
AAA Consolation Finals
Kiski Area 41, Cathedral Prep 21
AAA Championship Finals
Nazareth 30, Bethlehem Catholic 29



Copyright 2017
The Washington Broadcasting Company
Offices: 724-222-2110  |  Fax: 724-228-2299